Home
Wprowadzenie
Programy
Inne
 

Choroby powodowane niewłaściwym stosowaniem herbicydów


Słownik niezrozumiałych pojęć tutaj


Wprowadzenie

Symptomy chorobowe wywołane przez herbicydy są bardzo trudne do odróżnienia od objawów uszkodzenia roślin spowodowanych przez wirusy, bakterie, grzyby, emisje przemysłowe lub uszkodzenia wynikające z niedoboru składników odżywczych. Prawidłowe rozpoznanie przyczyny uszkodzeń wymaga dobrej znajomości mechanizmu oddziaływania różnych herbicydów i symptomów przez nie wywoływanych.

Herbicydy są związkami chemicznymi uszkadzającymi rośliny w wyniku naruszenia pewnych życiowych procesów fizjologicznych. Herbicydy są czasami wykorzystywane do niszczenia całej roślinności, chociaż środków tych zwykle używa się do selektywnego usuwania chwastów w uprawach różnych roślin.

Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych około 250 herbicydów. Przed rejestracją każdy herbicyd jest wszechstronnie zbadany z punktu widzenia jego bezpiecznego oddziaływania na człowieka, zwierzęta i środowisko. Warunki bezpiecznego używania herbicydu znajdują się zawsze w informacji o jego zasadach stosowania. Mimo to, błędnie przeprowadzone zabiegi, np.:

  • podwójne opryskanie roślin herbicydem,
  • wykonanie zabiegu w nieodpowiednim czasie,
  • użycie środka w koncentracji niezgodnej z zalecaną,
  • przeprowadzenie zabiegu przy niekorzystnych warunkach pogodowych

czasami prowadzą do uszkodzeń roślin traktowanych lub roślin upraw sąsiednich. Na przykład, preparaty oparte na 2,4-D (kwas alfa-naftylo-octowy wykorzystywany w zwalczaniu roślin dwuliściennych w uprawach zbóż) mogą ulatniać się z liści roślin opryskanych i uszkodzić rośliny sąsiednich upraw nie poddanych bezpośredniemu działaniu tego preparatu. Reglone (dolistny herbicyd kontaktowy wykorzystany do niszczenia wszystkich roślin przed założeniem innej uprawy lub zastosowany w celu defoliacji roślin przed zbiorem) może spowodować uszkodzenie roślin upraw sąsiednich w wyniku przeniesienia preparatu przez wiatr. Symazyna (substancja czynna herbicydów używanych do wybiórczego niszczenia chwastów w kukurydzy i wielu roślinach ozdobnych oraz uprawach owocowych) jest stosowana doglebowo. W warunkach zimna lub suszy, bądź wskutek stosowania wysokich dawek preparat ten może zalegać w glebie zbyt długo i spowodować uszkodzenie roślin następnego okresu wegetacji.

Uszkodzenie herbicydowe

Cel ćwiczenia

1.
Poznanie objawów chorobowych wywołanych herbicydem.

Materiał

Rośliny pszenicy w doniczkach opryskane wodą i herbicydem Chwastox o stężeniu zalecanym i stężeniach 2- i 4-krotnie wyższych od zalecanego.


Ćwiczenie

1.
Wysiej możliwie dużo nasion do doniczek plastykowych o średnicy ok. 10 cm. Gdy rośliny osiągną stadium 2-4 liści opryskaj je preparatem Chwastox w stężeniu zalecanym i w stężeniach 2- i 4-krotnie wyższych od zalecanego. Rośliny kontrolne opryskaj wodą. Na podstawie dostępnego materiału określ pokrój, zabarwienie, wysokość i obecność nekroz u roślin pszenicy poddanej działaniu herbicydu Chwastox w stężeniu zalecanym i w stężeniach 2- i 4-krotnie wyższych od zalecanego. Wyniki badań przedstaw w tabeli.

Pytania

1.
Jakie inne czynniki wywołują symptomy chorobowe podobne do tych spowodowanych użytym herbicydem?
2.
Co należy uczynić, aby postawić właściwą diagnozę w przypadku objawów chorobowych mogących pochodzić od różnych przyczyn?
3.
Jakie przeciwdziałania należy podjąć, aby uniknąć uszkodzeń roślin spowodowanych herbicydami?